Kezdőlap Szentesi Élet A néphagyomány segíti az óvodai nevelést…

A néphagyomány segíti az óvodai nevelést…

69

A Felsőpárton esik a dara című szentesi népdalt tanulták meg és énekelték közösen a Néphagyományőrző Óvodapedagógusok Egyesületének 25. tavaszi szakmai találkozójának nyitányaként a Tóth József Színház és Vigadót megtöltő vendégek április 11-én. A lovaskocsis városnézéssel is színesített szakmai nap központi témájaként előadásokat tartottak a differenciált bánásmód lehetőségeiről a hagyományéltető óvodai nevelésben.

Többszörös ok is volt az ünneplésre, hiszen idén 25 éves a Néphagyományőrző Óvodapedagógusok Egyesülete, amely a szakmai találkozójával húsz év után tért vissza városunkba. Ezúttal a Szentesi Központi Óvoda hagyományőrző Árpád és Farkas Antal utcai tagóvodája volt a házigazdája április 11-én az egész napos rendezvénynek, melyre az ország minden részéből, sőt a határon túlról, Topolyáról, Kanizsáról, Székelyudvarhelyről is érkeztek Szentesre a néphagyományt éltető óvodapedagógusok. A jó hangulatról már rögtön az elején gondoskodtak a Kincskereső Óvoda óvodapedagógusai Németh Kornélia vezetésével közös népdalénekléssel, majd gyerekek is színpadra léptek a Kincskereső Óvodából játékfűzést bemutatva.

Árgyellán Mihályné óvodavezető és Szabó Zoltán Ferenc polgármester köszöntötte a vendégeket, majd Dr. Faust Dezsőné, az egyesület alapító, egyben tiszteletbeli tagja megnyitó beszédében a Brunszvik Teréz-emlékévben az első magyar óvoda 250 éve született alapítójáról és a mai óvópedagógusokra hagyott szellemi örökségéről emlékezett meg.

Őszinte örömét fejezte ki a házigazdáknak Szigethy Miklósné, az egyesület ügyvezető elnöke, mert nemrégen még úgy tűnt, nem fogják tudni Szentesen megrendezni ezt a találkozót. Mint mondta, nehézségei vannak az óvodának, a városi óvodapedagógusoknak, mégis mosolyogva eljöttek, de ezt a programot némelyikük a szívében fájdalommal állította össze. Ezért ezen a napon örömet akartak szerezni nekik – fogalmazott az elnök asszony.
Ünnepi gondolataiban annak az elhatározásuknak is hangot adott, hogy a Teréz nap legyen az óvodapedagógusok napja, ehhez aláírást gyűjtenek. Az alapokat az óvodapedagógusoknak kell megadni a közösségbe kerülő gyerekek számára, ezért azt kérte, tiszteljék meg magukat, és a tiszteletet kérjék másoktól is.

Az óvodai differenciált nevelést és tehetséggondozást a néphagyomány éltető szemléletén keresztül járták körbe az előadásokon. A vendéglátók egy igazán élményteli nap keretében Szentesből is igyekeztek minél többet adni. Miután lovaskocsis idegenvezetéssel körbejárták a város látnivalóit, a Gólyás Házban folytatódott a program, ahol az óvodapedagógusok kézműveskedhettek Beke Marival és a „Népi kismesterségek tehetségműhely” vezetőivel, Bagi Ferenc néptáncpedagógus-mester vezetésével táncházba is bekapcsolódhattak, és kézműves portékák is várták őket.

✍Darók József
📷Vidovics Ferenc/ Darók József








Forrás