A jövő zöld háztartásai, avagy hogyan éljük túl a klímaváltozást? címmel tartott előadást Ábrahám Krisztián, a KÖR-TE Közösségépítő és Egészségmegőrző Természetvédelmi Egyesület elnöke a Dózsa-házban január 27-én.
Ábrahám Krisztián előadása arra hívta fel a figyelmet, hogy a modern társadalmakban alapvető irányváltásra van szükség, de erről csak beszélünk évtizedek óta, mégsem történik érdemi változás. Új szokásokat kell kialakítanunk, de rendszerszintű változásra már nincs idő, ezért meg kell tanulnunk alkalmazkodni a klímaváltozáshoz. Nem várhatjuk fentről/ kívülről a megoldást, nekünk magunknak kell cselekednünk.
Mi jelenthet megoldást a fogyasztói társadalom rendszerszintű problémájára? Már azzal is sokat tehetünk a bolygóért, ha hasznosítjuk az esővizet, vagy felfogjuk egy vödörbe a kézmosáshoz használt vizet, és azzal öblítjük le a vécét. A lakóházak hűtése szempontjából jó megoldás lehet, ha lombhullató fákat, pl. szilfát ültetünk a nap járásának irányába, ugyanis ez a faj gyorsan nő, és bírja a viharokat. Ha hófehér vakolatot választunk, az visszaveri a napsugárzást, és a falak nem melegszenek át. Számos előnnyel jár, ha önellátásra törekszünk, és függetlenedünk a vezetékes ellátástól (pl. cserépkályhát építünk).
Akkor tehetünk legtöbbet a környezetért, ha semmit nem veszünk. Ha olyan holmira van szükségünk, amellyel nem rendelkezünk, kölcsönkérhetünk, ill. cserélgethetünk használt tárgyakat egy közösségen belül, ahol egymásra találhatnak a hasonlóan gondolkodó emberek. Amikor létrehozunk egy közösséget, erőforrásokat teremtünk, és életképesebbé válunk. Ne becsüljük le az összefogás erejét!
Gyergyai-Szabó Mariann