Kezdőlap Hírek Hírek A magyar kultúra napján bővült a Szentesi Értéktár…

A magyar kultúra napján bővült a Szentesi Értéktár…

A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt. Az ünnep ötletét 1985-ben Fasang Árpád zongoraművész vetette fel, hangsúlyozva, hogy ez a nap alkalmas arra, hogy tudatosítsuk: ezeréves örökségünkből meríthetünk, és büszkék lehetünk arra, amit nemzetünk Európa és a világ kultúrájához adott.

Szentes városában idén is több programmal emlékeztek meg a magyar kultúra napjáról. Január 20-án a Szentesi Művelődési Központ szervezésében Tóth Péter Lóránt versvándor interaktív előadásokat tartott a Tóth József Színház és Vigadóban, majd délután a Városi Könyvtárban is.

Január 22-én a Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskolában rendezett tanári hangversenyen Miklós Anikó, a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ igazgatója és Szabó Zoltán Ferenc polgármester osztották meg gondolataikat a magyar kultúra napjával kapcsolatban. Ezen az eseményen jelentették be, hogy a Települési Értéktár két új „szentesikummal” bővül: a Szent Miklós görögkeleti templommal és a Fridrich-fényírdával, valamint annak fotótörténeti gyűjteményével.

A Települési Értéktár feladata a helyi nemzeti értékek azonosítása, gyűjtemény létrehozása és azok továbbítása a Megyei Értéktárba. Szentesen ezt a feladatot 2014 óta a Művelődési, Oktatási, Ifjúsági és Sportbizottság látja el. A bizottság döntése alapján a gyűjtemény két jelentős épülettel bővül.

A Szent Miklós görögkeleti templom az egyik legrégebbi műemlék Szentesen, 1786-ban épült torony nélküli épület, amely 2014-ben teljes felújításon esett át. A templom 39 ikontáblát tartalmaz, és a város ezzel tiszteleg a betelepült görög kisebbség előtt, akik jelentős szerepet játszottak Szentes gazdasági életében.

Fridrich János napfényfotográfiai műterme 1905-től nyolcvan éven át működött a város meghatározó fényképészeti műhelyeként. 1987-ben műemlékké nyilvánították, 1997-től pedig a Koszta József Múzeum ipartörténeti bemutatóhelye, az ország egyetlen vidéki fényírdája. Korhű belső terében Fridrich János és lányai, valamint más szentesi fotográfusok felvételei és eszközei tekinthetők meg.
Az épületek értéktárba való felvételét Móra József önkormányzati képviselő kezdeményezte. A tanúsító okleveleket a polgármester adta át az épületek fenntartóinak: a görögkeleti egyház részéről Füzesi Zsolt atyának, illetve a Koszta József Múzeum képviselőjének.

A hangverseny végén Szabó Zoltán Ferenc polgármestertől a város közművelődési és közoktatási intézményei a Magyar Kultúra Napja alkalmából ajándékutalványokat vehettek át, melyet a Nyári Szabadtéri Színház előadásaira válthatnak be.

A hangversenyen az alábbi művek hangzottak el:
• Turai népdalok – citerán előadta: Németh Kornélia
• Bengraf József: Andante és Ungaresca – fagott: Pintér Borbála, gitár: Kellerné Kovács Gabriella
• Joaquin Rodrigo: Aranjuez II – Adagio – trombita: Nagy Tamás, zongora: Vágvölgyi Melinda
• Eugene Bozza: Aria – szaxofon: Gábor Bettina, zongora: Vágvölgyi Melinda
• Bujanovszky: Espagna – kürt: Farkas Ákos
• Gabriel Fauré: Elégia op. 24 – brácsa: Szekrényessy Viktória, zongora: Tomcsányi Péter
• Johan de Meij: Tbone Concert 1. tétel – harsona: Pakó Attila, zongora: Vágvölgyi Melinda
• Mező Imre: Szonáta II., III., IV. tétel – fuvola: Takács Gabriella, zongora: Vágvölgyi Melinda

www.szentesimozaik.hu
Hírek|29








Forrás

Exit mobile version