Kezdőlap Szentesi Élet A kultúra napján bővült az értéktár…

A kultúra napján bővült az értéktár…

14

A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük, annak tiszteletére, hogy 1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnuszt. Ahogyan az elmúlt évtizedekben, városunkban idén is tanári hangversennyel emlékeztek meg a jeles napról.
Január 22-én a Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskolában rendezett eseményen ünnepi beszédet mondott Szabó Zoltán Ferenc polgármester és Miklós Anikó, a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ igazgatója. A zeneiskola művésztanáraitól színvonalas előadásokat hallhatott a nézőteret megtöltő közönség.
A műsor keretében jelentették be, hogy a Települési Értéktár két „szentesikummal”, a Szent Miklós görögkeleti templommal, valamint a Fridrich-fényírdával és fotótörténeti gyűjteményével bővül. A Települési Értéktár feladatai közé tartozik a településen fellelhető nemzeti értékek azonosításának szervezése, adataikat tartalmazó gyűjtemény létrehozása, valamint azoknak a Megyei Értéktárba tovább küldése. 2014 óta ezt a feladatot Szentes városában a Művelődési, Oktatási, Ifjúsági és Sportbizottság látja el. A bizottság döntése értelmében két város és kultúrtörténeti épülettel bővül a gyűjtemény.
A görög ortodox templom az egyik legrégebbi műemlék Szentesen. A Szent Miklósról elnevezett torony nélküli templom 1786-ban épült. 2014-ben az épület és környezete teljes felújításon esett át. A kisméretű templom rendkívül magas művészi értékkel bír, 39 ikontáblát foglal magába. A Települési Értéktárba történő felvétellel adózik a város annak a betelepült görög kisebbségnek is, akik később Szentes gazdasági életében jelentős szerepet töltöttek be.
Fridrich János napfényfotográfiai műterme az 1905-ben történt megnyitásától nyolcvan éven keresztül működött eredeti funkciójában a város meghatározó fényképészeti műhelye. 1987-ben nyilvánították műemlékké. 1997-től a Koszta József Múzeum ipartörténeti bemutatóhelye, az ország egyetlen vidéki fényírdája. Korhű belső terében Fridrich János és lányai, illetve más szentesi fotográfusok felvételei és eszközei tekinthetők meg.
Az épületek értéktárba való felvételét Móra József önkormányzati képviselő terjesztette be.
A tanúsító okleveleket a polgármester adta át az épületek fenntartóinak, a görögkeleti egyház részéről Füzesi Zsolt atyának, illetve a Koszta József Múzeum képviselőjének.
A városközpont két „ékszerdobozáról” a Szentesi Élet január 27-én megjelenő számában is olvashatnak.
✍Darók József








Forrás