Kezdőlap Szentesi Élet „Legyetek jók, Cimborák!”…

„Legyetek jók, Cimborák!”…

Búcsú Gulyás László tanár úrtól

Legendás tanáregyénisége volt első és egyetlen munkahelyének, a ma Pollák Antal nevét viselő technikumnak. Tudásával, egyéni kiállásával, sportos életvitelével példát mutatott tanítványainak. Úttörője volt a számítógépek iskolai alkalmazásának, egyik megalapozója az intézmény informatikai profilváltásának. E sorok írója diákja és kollégája is volt, akit ő vitt bele a villamos gépes szakmába, majd a számítógépek világába is.
~~~ ~~~ ~~~
Gulyás László Békésen született 1943. november 19-én. Kosárfonó édesanyjától már kisgyermek korában eltanulta a mesterséget, ami hobbiként később is űzött. Nagyon szerette a nagyszülők fehérháti tanyáját, ahol nyaranta az állatokat őrizte a testvéreivel.
Már általános iskolásként rádiót épített, ez indította el az elektronika irányába. A békési Szegedi Kiss István Gimnáziumban tanult tovább, ahol Kajtor István volt a fizikatanára és osztályfőnöke – nem mellesleg az országos hírű rádióamatőr szakkör vezetője. Természetesen tagja lett a csoportnak, és végképp a fizika felé fordult az érdeklődése. Ugyanakkor vonzotta az atlétika is. Hármasugrásban vidékbajnokságig, és a ranglista 4. helyéig jutott el 14 méter feletti eredményekkel. A sport szeretete végigkísérte egész életében.
1961-ben érettségizett, majd felvételt nyert a szegedi József Attila Tudományegyetemre, ahol 1967-ben matematika-fizika szakos középiskolai tanári diplomát szerzett. A sporttal sem hagyott fel – több ízben elnyerte a Jó tanuló, jó sportoló kitüntetést. Neve sokáig szerepelt az egyetem főépületének dicsőségfalán.
Végzős hallgató volt és fizikusnak készült, amikor Szegeden véletlenül találkozott Kajtor Istvánnal. Ő 1963-ban az újonnan létesült Ipari Szakközépiskola igazgatója lett, és Szentesre hívta tanítani a friss diplomást. 1967 szeptemberében Gulyás tanár úr pályakezdőként a szaktárgyai mellé a l.v. villanyszerelő osztály osztályfőnökségét is feladatul kapta. Így lett ez az iskola első és egyetlen munkahelye.
Türelmes, segítőkész természete, jó humora miatt könnyen elfogadták a diákjai, akiktől a pontosságot is megkövetelte. Felnéztek rá mint sportolóra is – tiszteletet ébresztett a focimeccseken a futógyorsasága, vagy amikor közel 3 méteres helyből távolugrást mutatott be nekik. Nagy szerepe volt az iskolai atlétikai mozgalom felvirágoztatásában.
1969-ben feleségül vette Zana Ibolya tanárnőt, aki később a Koszta József Általános Iskola jeles pedagógusaként örvendett köztiszteletnek. Két gyermekük született: 1970-ben Angéla, és 1972-ben László.
Jómagam 1970-74 között voltam az iskola tanulója, Gulyás tanár úr a villamos gépeket tanította a 3-4. évben. „Cimborák” – így szólított bennünket kedves szavajárásával – de ha valami nem tetszett neki, akkor csak „komák” voltunk. Máig előttem van, ahogy magyarázatait színes krétával rajzolt ábrákkal alátámasztva pótolta a mindig késlekedő tankönyveinket. Neki köszönhetem, hogy felvettek a Kandóra, éppen a villamos gépek szakra.
Az élet úgy hozta, hogy 1980-tól 15 évig kollégák lettünk az akkorra Pollák Antal nevét viselő Erősáramú Szakközépiskolában. Az egykor Nála megkedvelt villamos gépeket és a kapcsolódó méréseket is taníthattam, amihez már egy jól felszerelt gépterem áll rendelkezésre.
1983-ban kapta meg az iskola az első HT-1080Z iskolaszámítógépet. Gulyás László volt az, aki érzékelve a diákok érdeklődését elsőként látott fantáziát az új eszköz oktatásba való bevonásában. Számolatlan szabadidő felhasználásával kezdte fejleszteni ezirányú ismereteit. Fizika szertára lett a „számítógépes szentély”, ahol néhány kollégával és a legkíváncsibb diákokkal hamarosan törzsvendégek lettünk. A következő évben újabb két gép érkezett, amelyeket egy-egy fekete-fehér Junoszty tévére kötve már fakultatív számítástechnika órákat tartott a fizikai előadóban. Ma már nehéz elképzelni, milyen kihívás volt ez – Internet még sehol, szakirodalom is alig, de mindezt pótolta a tanár és a tanítványok lelkes érdeklődése. Sokak mellett Neki köszönhetem én is, hogy elindultam a számítógépes világ felé.
Az ő kezdeményezése volt 1986-ban számítógépes klubok beindítása. Az Ifjúsági Házban eleinte Commodore gépeken, majd hamarosan IBM XT-ken gyarapíthattuk ismereteinket – aminek eredményességét a következő években az országos számítógépes találkozók dobogós helyezései, és a szerény bevételt is hozó tanfolyamok igazolták. A redszerváltozás hajnalán felvette a kapcsolatot a marosvásárhelyi Bolyai Líceummal, amelynek nyomán az erdélyi diákok és tanáraik részére nyári számítógépes táborok szerveződhettek.
1991-től a Pollákban beindult az információ- és számítástechnikai ágazat, illetve a felnőttek részére OKJ-s informatikai végzettséget adó tanfolyamok – ezek munkájában szintén jelentős szerepet vállalt Gulyás tanár úr. ötven éves elmúlt, amikor az autodidakta önképzést kiegészítve felsőfokú informatikai végzettséget szerzett. Virtuális fizika szertára éveken át szerepelt az MTA Központi Fizikai Kutatóintézet honlapján. Ellátta a felsőfokú akkreditált osztály osztályfőnöki feladatait, és 15 éven át vezette a természettudományos munkaközösséget. Több évtizeden keresztül foglalkozott a tehetséges tanulókkal, akik megyei és országos tanulmányi versenyeken elért sikereikkel öregbítették az iskola hírnevét.
Eredményes pedagógusi munkáját Miniszteri Dicsérettel, illetve a Csongrád Megye Közoktatásáért díjjal ismerték el. 1999-ben főtanácsosi címet kapott, 2006-ban Pedagógus Szolgálati emlékéremmel tüntették ki. Nyugdíjba vonulása után a 2011/2012-es tanévben még óraadóként segítette iskolája munkáját.
Nyugdíjas éveiben nyaranta sok időt töltött Gádoroson, ahol borászkodott is. Verseket tanult magyarul és franciául, fejlesztette angol tudását, emellett sokfelé kirándultak a feleségével.
2025. január 4-én délután hunyt el, 10-én búcsúztattuk a Kálvária temetőben. – így köszönt el tőlünk egy érettségi találkozó alkalmával; ma is fülembe cseng a hangja. Isten veled Tanár úr, igyekszünk – és köszönjük a példaadásod!
✍Tímár Ferenc
📸Gulyás László az első iskolaszámítógépekkel, 1984





Forrás

Exit mobile version