Nem túlzás Dávid Katalint embermentőnek, hitmentőnek és művészetmentőnek nevezni – hangzott el a 101. életévében, tavaly elhunyt művészettörténész gazdag életét, sokrétű munkásságát bemutató kiállítás megnyitóján a Tóth József Színházban.
A Hit, művészet, tudomány című tárlat tablóin egy nagy formátumú ember élete elevenedik meg, aki a második világháború idején Szegeden zsidókat mentett, a kommunista időkben a katolikus hitet terjesztette, valamint nevéhez fűződik olyan, a Szovjetunió szocialista-realista kultúrpolitikájában háttérbe szorított külföldi művészek életrajzának megírása, mint Chagall, vagy van Gogh. Számos egyházi múzeum megalapításában közreműködött – mondta Zombori István kurátor.
Dávid Katalin fia, Hidvégi Máté biokémikus is jelen volt a megnyitón, és emlékezésében felidézte családjuk szentesi kötődését.
A Koszta József Múzeum, a Koszta József Múzeumért Alapítvány és a Magyar Művészeti Akadémia közös vándorkiállítása Szentesen mutatkozik be, és innen indul tovább, a tervek szerint több Kárpát-medencei településre is.