CSENDES KIÁLLÁS-ra hívnak mindenkit a Horváth Mihály Gimnázium Dámatagozata mellett!
2024. június 21-én sajtótájékoztatót tartott Szabó Zoltán Ferenc polgármester, Varga Ferenc országgyűlési képviselő, valamint Pásztor Antal és Móra József önkormányzati képviselők a Városháza konferencia termében. A tájékoztató témája: Kiállás a Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozata mellett.
A címben olvasható zárt kapukról bővebben tájékozódhat a Szentes TV facebook oldalán megtekinthető sajtótájékoztató videójában:
https://www.facebook.com/szentestelevizio/videos/783635583576978
Sajtóinformációk szerint május 14-én kapták kézhez a szentesi Horváth Mihály Gimnázium (HMG) drámatagozatos diákjainak szülei azt a levelet, amelyet a középiskolával 1998 óta folyamatosan együttműködő, budapesti Keleti István Alapofokú Művészeti Iskola és Művészeti Szakgimnázium (KIMI) igazgatója, Jakubeczné Illich Alíz írt nekik. A levélben közölte, hogy a szeptemberben induló tanévtől megszakítja velük a több mint húszéves együttműködést a Horváth Mihály Gimnázium igazgatója, Sipos Kitti Lídia.
A kapcsolat megszakítása pedig azzal jár, ahogyan azt Illich Alíz írta levelében, hogy „a továbbiakban a KIMI már nem tudja támogatni a HMG drámatagozatát közös programokkal, tréningek tartásával, tanári továbbképzésekkel, ingyenes szállás biztosításával. Megszakadni látszik tehát a nagy hagyományokkal bíró közös munka.” Az is kiderült a levélből, hogy az intézményvezető a KIMI helyett a Szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskolával létesítene a továbbiakban együttműködést. A Horváth Mihály Gimnázium 46 éve működő drámatagozata jelentős múltra tekint vissza, a Keleti István Alapfokú Művészeti Iskolával pedig 25 éve dolgoztak együtt szoros együttműködésben a délutáni színjátszó képzést illetően.
Pásztor Antal önkormányzati képviselő június 6-án közösségi oldalán hívta fel a figyelmet a drámai tagozatot érintő változásokra, és egyúttal válaszokat várt a gimnázium igazgatónőjétől. Többek között a következő kérdéseket tette fel: Miért kell a drámai tagozat eddig bevált, országos hírű rendszerébe beleavatkozni? Miért nem veszi figyelembe a gyerekek, szülők, tanárok véleményét egy ilyen döntés előtt? Fennáll-e annak a veszélye, hogy a drámai tagozatot egy tollvonással megszüntetik?
Mivel megnyugtató válaszokat nem kapott, hétfőn újabb kérdéseket intézett nyílt levél formájában Sipos Kittihez, ezúttal afelől érdeklődve, hogy hány drámais tanár döntött úgy, hogy átmenne a Szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskolába, és milyen pluszt tud nyújtani ezért az új – KLIK üzemeltetésű – művészeti iskola?
– Érdemben nem reagált az intézmény vezetője a kérdéseimre, illetve ami érkezett válasz, az is semmitmondó volt – mondta Pásztor Antal. – Teljes mértékben egyet tudok érteni Matos Ibolya (volt HMG-s drámatanár) nyilatkozatával, miszerint KLIK szárnyai alá kerülve a drámais szabadság korlátozva lesz, senki sem szólhat bele a történésekbe, kizárólag a tankerület. Az a szabadság, az a szabadelvűség, ami ezt a drámai tagozatot évtizedeken keresztül jellemezte, innentől kezdve megszűnik. Én a saját eszközeimmel ez ellen és az értékek megőrzése mellett harcolok, mert ha van valami, ami a paprikán és a vízilabdán kívül az egész országban az embereknek eszébe jut Szentesről, az a Bácskai-házaspár által létrehozott drámai tagozat.
Varga Ferenc országgyűlési képviselő szintén nyílt levélben fordult az intézmény vezetőjéhez arra kérve Sipos Kittit, hogy álljon ki a nyilvánosság elé, és ott ismertesse elképzeléseit az országszerte ismert és több évtizedes hagyományokkal rendelkező drámai tagozat átalakítását illetően. A képviselő kérdést intézett az üggyel kapcsolatban a Belügyminisztérium felé és várja a 15 napos határidőn belüli választ.
A Horváth Mihály Gimnáziumban végzett színészek, írók is nyílt levelet írtak, ők a döntéshozókhoz fordultak, nevezetesen dr. Balatoni Katalin köznevelési helyettes államtitkárhoz, Báthoryné dr. Licska Anikó szakmai vezetőhöz (Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ), Farkas Sándor országgyűlési képviselőhöz, Hajnal Gabriellához, a Klebelsberg Központ elnökéhez, Miklós Anikó tankerületi igazgatóhoz (Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ), Péterffy Balázshoz, a Klebersberg Központ szakmai elnökhelyetteséhez, Sipos Kitti Lídiához, a HMG igazgatójához, Szabó Zoltán Ferenchez, Szentes város polgármesteréhez és Varga Ferenc országgyűlési képviselőhöz.
Levelükben többek között azt írják: „A HMG irodalmi-drámai tagozata és a Keleti István Alapfokú Művészeti Iskola és Művészeti Szakgimnázium együttműködése évtizedek óta a képzés sikerének biztosítéka. A magas presztízsű művészeti szakképző intézmény lecserélése egy teljesen más szakmai felkészültséggel és gyakorlati tapasztalattal rendelkező zeneiskolára az országszerte ismert pedagógiai műhely végét jelentené. Ezzel a lépéssel, ha jogilag nem is, de lényegét tekintve megszűnne a „szentesi drámai”.”
Az aláírók, többek között Alföldi Róbert, Gáspár Sándor, Szekeres Adrien, Náray Erika és Zséda azt kérik, a döntéshozók segítsenek felülvizsgálni a képzést ellehetetlenítő döntést. A nyílt leveléhez azóta közel kétszázan csatlakoztak.
A gimnázium honlapján június 16-án megjelent egy közlemény, amit változtatás nélkül közlünk:
„Az eddigi gyakorlat szerint a szentesi Horváth Mihály Gimnázium dráma tagozatára beiratkozott tanulók „automatikusan” jelentkeztek a budapesti Keleti István Alapfokú Művészeti Iskola és Művészeti Szakgimnázium délután tartott tandíjas képzésére is. A délelőtti gimnáziumi dráma képzéshez és a délutáni művészeti képzéshez kapcsolódó órákat ugyanazon helyi pedagógusok tartották. A változások a délelőtti dráma képzést nem érintik, az eddigiekkel azonos módon és feltételekkel valósul meg a jövőben is az oktatás. A délutáni művészeti képzést a következő tanévtől a helyi Szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola látja el azokkal a pedagógusokkal, akik úgy döntöttek, hogy ugyanazon feltételrendszer mellett, azonban még inkább olyan lehetőségeket teremtve, ahol a tanulók egyéni fejlődése biztosított, továbbra is magas szakmai szinten folytatják munkájukat. Továbbá mindez, az eddigi tandíjjal szemben lényegesen alacsonyabb térítési díj ellenében tud a 2024/2025-ös tanévtől megvalósulni.”
A sajtótájékoztató végén a megjelentek CSENDES KIÁLLÁS-ra hívnak mindenkit a Horváth Mihály Gimnázium Dámatagozata mellett!
2024. június 25. kedd, 18:00 óra a HMG előtt!
www.szentesimozaik.hu
Hírek|29
Oktatás, tanulmányi hírek|36