A mai napon megrendezésre kerülő közművelődési délutánunkon Dr. Szabó József János hadtörténész volt a vendégünk, aki, mint hivatásos katona 2007-ben vonult nyugállományba, de mint hadtörténész továbbra is kutat és publikál.
Előadását a napjainkban is aktuális témáról, Trianonról, annak jelentőségéről és történelmi hátteréről tartotta a MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonáinak.
Az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés, a háborúban vesztes Magyarország és a győztes Antant szövetség hatalmai között jött létre. A diktátumot magyar részről aláírta Benárd Ágost küldöttségvezető és Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ, államtitkár a franciaországi Versailles-hoz tartozó Nagy-Trianon-kastélyban.
A szerződést erőszakosan, egyoldalúan kényszerítették Magyarországra, ami végül megtagadta mindazon elveket, melyek nevében megszületett. A területüket gyarapító országok célja hivatalosan a nemzeti önrendelkezés megvalósítása, önálló nemzetállamok létrehozása volt, de a békekonferencián valójában egy cél lebegett a szemük előtt: Magyarország területéből minél nagyobb rész megszerzése…
A magyar nemzet igazi tragédiája, hogy 3,5 millió magyar került az új határokon kívülre. Erre emlékezve június 4-ét a Magyar Országgyűlés 2010-ben a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította.