Kezdőlap MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred 1935. május 01-én érkezett meg első katonai alakulatként helyőrségünkbe a 2/I hu…

1935. május 01-én érkezett meg első katonai alakulatként helyőrségünkbe a 2/I hu…

174


1935. május 01-én érkezett meg első katonai alakulatként helyőrségünkbe a 2/I huszárosztály Komárom városából. Szentes lakossága nagy örömmel és ünnepséggel fogadta a vitéz szakácsi Csorba József huszár alezredes által vezetett huszárokat.
Az új kaszárnyát a laktanya építtetési munkálatokkal megbízott szegedi 5. vegyesdandár parancsnoka, nagyszombati Nagyszombathy Miksa altábornagy, Indrikovits Sándor ezredes kinevezett Szentes város helyőrség parancsnoka és a város képviseletében Dr. Négyesi Imre polgármester adták át a huszároknak.

Laktanya építése:

Szentes város vezetése hatalmas eltökéltséggel ragaszkodott a laktanya építéséhez, s a megvalósítás érdekében erre anyagilag is rengeteget áldozott. A terület, amit a város ajándékozott a Honvédelmi Minisztérium részére korábban Joó Márton és családja birtokában voltak. A laktanya helyének kijelölése és szakértői ellenőrzése 1931. január 21-én került végrehajtásra. A földterület elidegenítése nem kis egyeztetési és vásárlási procedúra után sikerült véglegesen. A földterületet a város vásárolta meg a tulajdonostól és ajándékozta a minisztériumnak. A hivatalos alapkő letételére 1931. augusztus 2-án 11.00-kor került sor Dr. Lázár Andor országgyűlési képviselő jelenlétében. A laktanya előkészítő munkálatai és a főépület építése 1931-ben kezdődött, de nagyon vontatottan haladt, többször hónapokra teljesen leállították. A szakipari munkákat versenytárgyalások után sorra fővárosi vállalkozóknak adták ki, a speciális igényekre vagy a helybeliek néhány százalékkal magasabb áraira hivatkozva. A laktanyának az eredeti tervekhez képest erősen csökkentett formában való befejezésére 1934-ben került sor, 12 létesítmény átadása után (az előzetes elképzelések szerint 1934 decemberére már szerettek volna csapatokat itt állomásoztatni) a következő évben az átadási ünnepségig már csak két raktárt építettek.

A mai nap további katonai érdekessége, hogy a huszárosztály megkapta a mozgósítási parancsát és 1944 június 11.-én kivonult a hadszíntérre a lengyelországi Jazwinkire városába.

Részlet a huszárosztály utolsó parancsnokának Tomka Emil huszáralezredes naplójából:

Szentes, 1944. ápr. 29.
Az osztály megkapta a mozgósítási parancsot. Még aznap ki lett bocsátva az összes ember és ló behívó, május 1-én 8 órai bevonulásra. Táviratilag lettek behíva az összes vezényeltek.

Szentes, 1944. május 1.
Megkezdődött az emberek és vállalkozó lovak bevonulása. Az alosztályok a városban kijelölt „M” (mozgósítási) körleteikbe vonultak ki.

Forrás:
Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum
http://www.militaria.hu/hadtorteneti-intezet-es-muzeum

Csongrád Megyei Levéltár Szentesi Levéltára
http://www.csml.hu/9_szentes.html

Tomka Emil Harctéri napló 1944-1945

http://mek.oszk.hu/07900/07957/07957.pdf








Forrás