http://www.szentesinfo.hu/mozaik/2016/8/lengyel.htm
Lengyel-magyar fotós barátság
A Szentesi Fotókör és a Lódzi Fotóművészek Társasága közötti kapcsolat az igen nagy távolság ellenére is egyre gyümölcsözőbb, több közös tárlat, rendezvény bizonyítja ezt a 2012-es kapcsolatfelvételtől. 2013-ban a szentesiek látogatták meg a lódzi fotósokat, bemutattuk náluk a „SZEM” című kiállításunkat, 2014-ben ők jöttek hozzánk az IDŐ című kiállításukkal és egy kis kamara kiállítással. 2015-ben a SZÉK című tárlatot mutatták be a vonzáskörzetével együtt közel egymillió lakosú város központjában lévő galériában. Ekkor 13 szerző 45 képével mutatkozott be Łódzban, közülük hatan útra is keltek, hogy személyesen élvezzék a legendás lengyel vendégszeretetet, ahol városnézéssel, szakmai programokkal töltötték az időt. Különös megtiszteltetésnek tartják, hogy Európa egyik leghosszabb sétálóutcájában, a művészeteket, a kultúrát igen nagy becsben tartó város egyik legnevesebb galériájában, az Eugeniusz Hanemanban kerülhettek falra a képeik. A szentesi fotók nagy sikert arattak, a lengyel klubtagok és az érdeklődő vendégek elismeréssel szóltak azokról. A „SZÉK” tárlatot Slawek Grzanek lengyel, Nagy István szentesi klubvezető és a varsói magyar kulturális attasé, Zeöld Zsombor nyitotta meg.
A két fotóművészeti alkotócsoport következő rendezvénye a lengyel fotósok kiállítása lesz 2016. augusztus végén Szentesen. Megbeszélések alapján 12 fotóművész látogatja meg a városunkat, hoznak három kiállítási anyagot, melyet bemutatnak a szentesi közönségnek. A fotósok négy napot töltenek a városunkban, kirándulásokon megnézik Szarvas, Szeged és Mártély fotós szempontból is érdekes részeit, hangulatos helyeit.
Szentesi Fotókör
1.
A Szentesi Művelődési Központ és a Szentesi Fotókör meghívja Önt
2016. augusztus 22-én (hétfő) 18.00 órára a Művelődési és Ifjúsági Házba
(Szentes, Tóth József. u.10-14.) a
„LENGYEL TÁJ”
című fotókiállításra
A Łodzi Fotóművészek Társasága archívumából
Kiállító alkotók:
Adam Zieliński, Ryszard Sąsiadek, Mariusz Nowicki, Krzysztof Kurowski, Izabela Zielińska, Krzysztof Wojciechowski, Dariusz Łaski, Dariusz Marcinkowski, Edward Kociński, Sławomir Grzanek, Jerzy Strzelecki, Krzysztof Ziętkowski, Marek Krymarys, Tomasz Grzeszczak, Urszula, Ratajczyk, Jerzy Meyer, Witold Krymarys, Piotr Gmosiński, Maria Tymińska
A kiállítás megtekinthető az intézmény nyitvatartási idejében 2016. október 20-ig.
Lodzi Fotóművészek Társasága (Lengyelország)
A Lodzi Fotóművészek Társasága – LTF (Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne) 1949-ben jött létre. 1957. óta működteti a kiemelkedő lengyel fotográfus Eugeniusz Haneman nevét viselő (2013. óta) nyilvános Fotó Galériát. Eddigi közel hatvan éves megszakítatlan fennállása alatt több mint 750 kiállítást rendeztek. Minden új kiállítás jelentős kulturális eseménynek számít.
A művészileg legértékesebb képekből több ezret őriznek az LTF fotó archívumában.
A Lodzi Fotóművészek Társasága a legrégebbi, megszakítás nélkül működő fotóművész egyesület Lengyelországban. Rendszeresen ott van a város rendezvényein, a fesztiválokon és bemutatókon, többek között a Media Travel, Fotofestiwal, Festiwal Dialogu Czterech Kultur (Négy Kultúra Párbeszéde). Jelentősen bevéste magát Lódz kulturális térképébe. Külföldi partnerekkel működik együtt Belgiumban, Csehországban, Finnországban, Spanyolországban, Magyarországon.
Különös jelentőséggel bír a már több éve tartó együttműködés
a kiskunfélegyházi és szentesi fotókörökkel. Itt a „Lengyel-magyar két jó barát…” mondás semmit sem veszít az aktualitásából.
A Lengyel Köztársaság Parlamentje Alsó és Felső Házának valamint
a Magyar Országgyűlés rendelete a 2016-os évet a Lengyel – Magyar Szolidaritás Évévé nyilvánította. A megnyitó májusban volt, az ezzel kapcsolatos események pedig egészen a 2017-es év végéig fognak tartani. Ebből az alkalomból a kulturális rendezvények keretében Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma és Lengyelország Külügyminisztériuma meghirdették a Magyar–Lengyel Nem-Kormányzati Együttműködési Programot. Többek között ebből a programból származó támogatás tette lehetővé a magyarországi fotókiállítások megszervezését: Kiskunfélegyházán „Élesen”, Szentesen pedig „Lengyel táj”, Eugeniusz Haneman – „Évtizedek”, Marius Nowicki – „Az idő pókhálója” címmel.
2.
A Szentesi Fotókör tisztelettel meghívja Önöket
2016. augusztus 22-én (hétfő) 19 órára Szentesen a
Galéria Kávéház és Étterembe (Szentes, Petőfi u. 7.)
Eugeniusz Haneman lodzi fotográfus (1917 – 2014)
„ÉVTIZEDEK”
című fotókiállítására
A tárlatot megnyitja: Głuszczak Zbigniew fotóművész
A kiállítás megtekinthető 2016. október 3-ig a kávéház nyitvatartási idejében.
Eugeniusz Haneman – „Évtizedek”
Eugeniusz Haneman (1917 – 2014). Fotográfus, film operatőr, egyetemi tanár –
a lengyel fotográfia klasszikusa. Munkáit számos önálló és csoportos kiállításon mutatta be, albumokban jelentette meg. Számos díj és állami kitüntetés tulajdonosa. Többek között megkapta a Lengyelország Újjászületése Érdemrend Tiszti Keresztjét és a Varsói Felkelés Keresztjét.
A Varsói Felkelés fotográfusa (1944. 08.01 – 10.03.). Ahogy visszaemlékezett,
a felkelésből 15 tekercs filmet mentett meg – 237 képe található a Varsói Felkelés múzeumában, Varsóban.
A II. Világháború után a Lengyel Filmkrónika operatőr-tudósítójaként dolgozott majd a Lodzi Oktatási Filmstúdió operatőreként. 1953-tól 2005-ig fényképezést tanított a Lodz Állami Filmfőiskolán.
1947-től tagja volt a Lengyel Fotóművészek Szövetségének – 25-ös számú tagsági igazolvánnyal. 1950-től pedig a Lodzi Fotóművészek Társaságának (LTF) – 14-es számú tagsági igazolvánnyal. 2013-ban a Lodzi Fotóművészek Társaságának Galériája (Lódz, ul. Piotrkowaska 102.) felvette Eugeniusz Haneman nevét.
Eugeniusz Haneman Lengyelország múlt századi hagyományának és kultúrájának folytonossága számára fontos nemzedékhez tartozik. A két világháború között kezdte munkáját klasszikus piktoriális fotográfiával. A varsói felkelés drámai heteiben riporterként dokumentálta a tragikus eseményeket „(…) inkább egyfajta történelmi kötelességgel, mint az ilyen típusú fényképezés iránti közelség érzésével”*. A háború után, a riporteri munka mellett, az alkotómunkája a világ komplexitásának és szépségének bemutatása felé irányult – a táj, az emberi alak,
a portré. A látásmód eredetisége és finomsága, a tökéletes műhelymunka azok
a tulajdonságok, amelyek minden munkáját jellemzik. Ez azok az időtlen értékek, amelyeket folyamatosan átad nekünk a fényképeivel. „Hála az ilyen művészeknek, mint Eugeniusz Haneman, nem tört meg a hagyomány folytonossága, amely eldönti, úgy környezeti, mint nemzeti szinten, az elmúlt generációk felbecsülhetetlen értékű örökségének túlélő- és életképességét.” *
Az Eugeniusz Haneman – „Évtizedek” című kiállításon bemutatott munkák
a Lodzi Fotóművészek Társaságának gyűjteményéből valók. Magyarországon történő bemutatásukat, a lodzi művészek és a Szentesi Fotókör többéves együttműködésének és a Magyar–Lengyel Nem-kormányzati Együttműködési Program keretében kapott pénzügyi támogatásnak köszönhetően vált lehetővé
Zbigniew Głuszczak
Lechowicz, Eugeniusz Haneman – fotografia, Urząd Miasta Łodzi, Łódź 2007
3.
A Szentesi Művelődési Központ és a Szentesi Fotókör meghívja
Önt és kedves családját 2016. augusztus 25-én (csütörtök) 17.00 órára a Tokácsli Galériába
(Szentes, Kossuth tér 5. I.emelet)
Mariusz Nowicki lodzi fotográfus
„AZ IDŐ PÓKHÁLÓJA”
című fotókiállítására
A kiállítás megtekinthető az intézmény nyitvatartási idejében 2016. szeptember 2-ig.
Mariusz Nowicki – „Az idő pókhálója”
Mariusz Nowicki – a múlt század ötvenes éveinek közepén született és Lódzban lakik. A szakmája és a hobbija is a fényképezés. 2000. óta tagja
a Lodzi Fotóművészek Társaságának (LTF). Hazai és külföldi fotópályázatok többszörös díjazottja. Szenvedélyesen rója a város sikátorait, ahol született, felnevelkedett és él. Ezek a kiruccanások számos Lódz témájú önálló kiállítást eredményeztek. Mariusz egy másik szenvedélye a hegyek, mindenekelőtt
a Bieszczady hegység, amely számos művében jelen van.
„Az idő pókhálója”
Mariusz fotogramjainak köszönhetően kezdjük megérteni, hogy miben áll
a régi emlékbe készült vagy családi fényképek ereje és mágiája. Mariusz hisz
a „régi” fényképekben, amelyeket csak egy profi fényképész – általában mesterember tudott elkészíteni. Csak ilyen helyzetben születhetett megingathatatlan hit és bizalom a fényképezett személyekben, hogy
az ő tekintetük sokat jelenthet, hogy egy örökkévalóságra megmaradnak
a képkockán.
Bámulatos és elgondolkoztató milyen óriási volt valamikor
a fényképezőgép és a megörökítő személy mágikus erejébe vetett bizalom. Ma már nem létezik az eszköz határtalan varázserejébe, az idő megállításába vetett hit. Jelenleg a rögzítés után egy pillanat múlva megnézhetjük a képet.
A titokzatosság már nullára csökkent.
Kétségtelen, hogy megragadó és meghatározó ezeken a fotográfiákon a régi képek idézetének jelenléte. Ezért mindenképpen helyes konvenció a fekete-fehér fényképek nemes technikájának alkalmazása. A képek döntő többsége
a jelenkorban készült – kreatív. A tapéta falak és az ajtókeret díszletein áthatoló kompozíciók. A hit és a tapasztalat származékai – nosztalgia a múlt fényképei iránt. Hivatkozás a régmúlt fényképészetének esztétikumára.
Ezekre a fotográfiákra emlékezni szeretnénk és emlékezetünkbe véssük őket. Ebben áll ezeknek a munkáknak a szépsége és ereje. A finomság és eredetiség művészi poétikát teremt, amely képes megragadni minden fotográfiát szerető embert.
Andrzej Różycki